Waitomo solucanları ile ünlüdür. Sadece solucan değil, parlayan solucanlar! Her yıl binlerce gezgin, yakındaki mağaraların tavanlarını çizen ünlü solucanları görmeye geliyor. İlginç olan şey, hiç solucan olmamasıdır. Aslında yıldızlı bir gece gibi tavanı aydınlatan larvalardır. Larvaların bıraktıkları sümüksü sıvının ışıltısı, avı açık havada olduğuna inandırarak yapışkan ipliklere çekiyor. Böylece Larvalar geliştirdikleri bu avlanma yöntemi ile besleniyor.

Parlayan larvaları fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi, inanılmaz derecede büyüleyici ve güzel.

Mağaralar yerel bir Maori şefi tarafından 19. yüzyılın sonlarında keşfedildi. Kısa bir süre sonra da ziyarete açıldı.

Tur Programı

Her yıl yarım milyondan fazla insan mağaraları ziyaret ediyor. İnsanların Waitomo parıltı solucan mağaralarını ziyaret etmelerine yardımcı olmak için büyük bir tur sektör oluştu. Tur programında birçok seçenek mevcut. Üç saatlik tüp dalışı, tırmanmayı gerektiren beş saatlik bir program ve tekne ile mağaraları gezebiliyorsunuz.

Waitomo Glow Worm Mağaraları Nasıl Ziyaret Edilir?

Waitomo, Auckland’ın 200 km güneyinde yer almaktadır. Araba ile, yaklaşık iki buçuk saatlik bir yolculukla, otobüsle ise 3 saatte ulaşabilisiniz. Auckland’dan tek yönlü otobüs bilet için 35 NZD ödemeniz gerekiyor. Rotorua şehrinden ise otobüs yaklaşık 35 NZD tutarında.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35