Mexico City şehrinden yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Antik Kent, içerisinde barındırdığı piramit ve saraylar ile gizemini hala koruyor. Yapılan kazı ve araştırmalara rağmen burada yaşayan insanların nereden geldikleri, burayı niçin terk ettikleri ve hangi dili konuştukları hala netlik kazanmış değil. Bu bölgeye sonradan yerleşen Aztekler bu alanı kutsal bir yer olarak kabul ettiler. Öyle büyülendilerki “Tanrıların doğduğu şehir” anlamına gelen Teotihuacán ismini verdiler. Efsanelere göre insanı yaratan, kimi efsanelere göre ise insan kılığına bürünerek insan oğluna uygarlığı öğretmiş ve göklere dönmüş ilahi Tüylü Yılan (Quetzalcoatl ) ilk burada görülmüştür.

Teotihuacan Antik Kent’inde Güneş piramidi, Ay piramidi, Tüylü Yılan Tapınağı ve Quetzalpapalotl Sarayı dikkat çeken yapılardır.

Bu bölgede yer alan Güneş Piramidi, Mısır’daki Keops ve yine Mexico City’nin güneyindeki Cholula piramitlerinden sonra dünyanın en büyük üçüncü piramidi olarak biliniyor.

Antik Kent’e Ulaşım

Mexico City şehrinden yaklaşık 45 dakikada Antik Kent’e ulaşabilirsiniz. Seyahat acentelari tarafından yarım ve tam günlük turlar düzenlenmektedir.

Taksi diğer ulaşım seçeneleri arasında yer alıyor ancak pahalı olduğunu belirtmeliyim.

Mexico City’den Antik Kent’e her 20 dakikada bir servisler kalkıyor. Norte Otobüs durağından kalkan otobüsler Teotihuacan gişelerinde duraklıyor. Gidiş dönüş bilet fiyatı ise 92 Meksika Doları


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35