İzmir, popüler turistik ilçeleri ve merkezinde harika vakit geçirebileceğiniz yerler barındırıyor. Ege’nin İncisi İzmir Helen Uygarlığı’ndan cumhuriyet tarihine kadar pek çok uygarlığa ev sahipiliğ yapmış. Gezilece görülecek yerler ve deniz turizmi dışında İzmir, festivaller açısından da zengin seçenekler sunuyor. Hemen her ay birkaç festivalin düzenlendiği şehirde doğal ürünler, şehre özgü şeyler ve modernizm ön plana çıkarılmaktadır. İşte İzmir Festivallerinden bazıları:

Boyoz Festivali

Sefaradlar tarafından 15. Yüzyılda İzmir’e getirilen bir lezzet. Nohut mayası kullanılarak yapılan bu hamur işi, haşlanmış yumurta ve çay ile servis edilir. İzmir Şehrine özgü olan bu lezzet, İzmir Boyoz Festivali ile taçlandırılmıştır. İlk 2012 yılında yapılan İzmir Boyoz Festivali Kordon Boyu’nda düzenlenmektedir. Festival, her yıl Mayıs ayında yapılmaktadır.

Alaçatı Ot Festivali

İzmir’in en ünlü festivallerinden biridir. İlk kez 2010 yılında yapılan festival her yıl Nisan ayı içerisinde tertiplenmektedir. Festival, Alaçatı kültürü, ot çeşitlerini, yemeklerini ve ürünlerini yaşatma fikriyle ortaya çıkmıştır. Doğanın uyanıp canlandığı ay olan Nisan’da düzenlenen Alaçatı Ot Festivali’nde her yıl bir ot çeşidi ana tema olarak seçilmektedir.

İzmir Kısa Film Festivali

2000 yılından beri uluslararası alanda düzenlenerek ülkemizin değerli organizasyonlarından biri olmuştur. Festival her yıl Kasım ayında düzenlenir. Alsancak Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat Merkezi ve üniversitelerde gösterime giren filmleri web sayfasından takip ederek izleyebilirsiniz.

İzmir Avrupa Caz Festivali

İlk İzmir Avrupa Caz Günleri adıyla başlamış, sonrasında festival niteliğini kazanmıştır. Her yıl düzenlenen festival, Avrupa’nın ve Türkiye’nin ünlü caz sanatçılarını ve sanatseverlerini bir araya getirir. Festival kapsamında konserlerin yanı sıra atölye çalışmaları da yapılmaktadır.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35