İzlanda Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde volkanik bir ada üzerine konumlanmış bir ada ülkesidir. Çevresindeki bir çok küçük adadan oluşuyor. Kuzey Yarımküre’de Grönland’a yakın olması ile Buz Ülke adını alsada Gulf Stream sıcak su akıtısından dolayı ılıman bir iklim yaşanıyor. Ülke nüfusunun büyük bir bölümü Başkent Reykyavik’te bulunuyor.

İzlanda Mutfağı

Coğrafi konumundan dolayı toprakları tarıma elverişli olmadığından meyve, sebze ve tahıl bakımından zengin bir ülke değil. Mutfak kültüründe balık ve deniz ürünleri önemli yer tutuyor. Morina balığı, ıstakoz, somon en çok tüketilen balık çeşitleri arasında. Geleneksel olarak, balık çeşnilerle marine edilip fırınlanıyor. Kurutulmuş balık çeşitleri, özellikle köpek balığının etinden hazırlanan Hakarl en popüler yemekleri arasında yer alıyor.

Balıkçılığın dışında hayvancılık da ülkede gelişmiş durumda. Et ve süt ürünleri geleneksel mutfaklarında oldukça fazla kullanılıyor. Füme, ızgara,kavrulmuş kuzu eti çeşitlerini restoran menülerinde bulabilirsiniz.

İzlanda’da hiç bir tahıl yetişmediği için dışarıdan ithal ediliyor. Bu da tahıl ürünlerini pahalı yapıyor. 19.yüzyılın başlarına kadar ülkede profesyonel fırın ve fırıncı yokmuş. Hala fırın ve fırıncı sıkıntısına rağmen birkaç ekmek çeşidi yapılıyor. Noel’den önce yaprak şeklinde, geometrik şekillerle süslenen çok ince bir ekmek hamuru tavada kızartılarak hazırlanır. Noel yemeğinde tereyağ ile servis ediliyor.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35