Yucatan Yarımadası’nda çok az bilinen Hokol Vuh Mutfak Festivali oldukça ilgi görüyor. 2017 yılında Yucatán başkenti Mérida’nda tanınmış bir Meksikalı şef olan Redzepi ile Roberto Solis, Maya kültürünü tanıtan bir festival yaratmak için ortak olmuşlar. Yerel ürünlerin samimi keşfine dayanan ve yüzyıllarca tarihe bağlı geleneksel bir yemek festivalinin ötesine geçebilecek bir olay hayal ettiler. Hayalleri, bölgedeki Maya topluluklarını destekleyen projelere finans sağlayan Fundación Haciendas del Mundo Maya adlı bir organizasyonun yardımıyla gerçek oldu.

Festival Merida’da gerçekleşiyor, ancak etkinliklerin birçoğu yarımadaya dağılıyor.

Hokol Vuh festivalinde, dünyanın dört bir yanından gelen ünlü şefler, bir hafta boyunca konuklar için yemek pişirerek, ortak bir akşam yemeğinde doruğa ulaşıyorlar.

Maya Spesiyaliteleri

Yaxunah’ta cochinita pibil ve pibipollo gibi Maya spesiyalitelerini pişirmek için kullanılan geleneksel toprak fırınlar kullanılıyor. Teyzeler, büyükanneler omuz omuza, domuz etlerini muz yapraklarına sarıyorlar. Festivalde ayrıca Yucatán’a özgü iğnesiz arılar tarafından üretilen Melipona balı ilgi çekiyor. Bal, yüzyıllarca Maya halkı tarafından yaraları iyileştirmek ve katarakt tedavisi de dahil olmak üzere pek çok göz rahatsızlığının tedavisinde kullanılmış.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35