Estonya’nın başkenti Tallinn, Baltık Denizi’ne bakan konumu ile tam bir ortaçağ şehridir. 13. yüzyıla kadar uzanan pitoresk tarihi Eski Kent, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana sayısız turist çekiyor.

Tallinn ucuz uçuşları, ucuz fiyatları ve sakin olması ile Avrupalılar için çekici bir hafta sonu kaçamağı haline geldi .

Finlandiya’dan sık sık bir feribot servisi var. İskandinav ve Baltık kültürüne ait görülecek ve yapılacak pek çok şey mevcut.

Şehir son birkaç yılda biraz daha kalabalık ve pahalı olmasına rağmen, hala bölgedeki en popüler yerlerden biri. Huzurlu ve harika…insanlarırahat ve ülkede süper ileri bir teknoloji var.(özellikle dijital göçebeler için e-ikamet hizmetleri sunuyorlar).

Ziyaretiniz sırasında Tallinn’de görülecek yerleri sizler için sıraladım.

Estonya Denizcilik Müzesi

1935 yılında kurulan ve 500 yıllık tarihi bir binanın içinde yer alan bu müze Estonya’nın denizcilik kültürünün tarihini vurgular.

Glehn Parkı ve Kalesi

Nomme yamacında yer alan Glehn Parkı, ortaçağ tarzı Glehn Kalesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. 1886 yılında inşa edilen park ve kale, sıra dışı dekorasyon tasarımlarıyla bilinen zengin ve eklektik bir adam olan Nikolai von Glehn tarafından yaratılmış.

Belediye Binası

Tallinn’in Gotik belediye binası Baltık ülkelerinin en eskisidir. 1404’te tamamlanan, eski bir savaşçının (Eski Thomas adlı) bir rüzgar gülü, Tallinn şehir muhafızı ve 16. yüzyıldan kalma 64m’lik bir kuleye sahiptir.

Etnografya Müzesi

Şehir merkezine arabayla 15 dakika uzaklıkta yer alan bu açık hava etnografya müzesi, Estonya’nın kırsal kırsalında yaşamın nasıl olduğunu anlatıyor. Çiftlikler, ahşap bir şapel, bir okul, itfaiye istasyonu, dükkan ve farklı sosyal sınıflardan ailelerin 18. ve 19. yüzyıllarda nasıl yaşadıklarını vurgulayan bir handan oluşan gerçek boyutlu bir kırsal köy.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35