Opera sanatının Floransa’da doğduğu kabul ediliyor.  O dönemin üst tabakası tarafından tercih edilen ve ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren bir sanat dalı olarak kabul gördü. Sanatsal performanslara ev sahipliği yapan opera binaları bir çok şehrin sembolü durumuna gelerek, yıllar içerisinde de turistler tarafından ziyaret edilen turistik duraklardan biri oldu. Gösterişli mimari tarzda inşa edilen bu yapıların dışı kadar iç dekorasyonu ve şıklığı da göz kamaştırıyor. İşte dünyanın çeşitli ülkelerinde yer alan en ünlü 5  opera binası 

-Palais Garnier

Paris’te yer alan  dünyaca ünlü opera binası Palais Garnier  1875 yılında inşa edilmiş. Aslında  binanın yapımına 1862 yılında başlanmış ancak 13 yılda tamamlanabilmiş. III. Napolyon için tasarlanan bina dönemin Barok stilinin önde gelen örneklerinden biri.

-Macaristan Devlet Operası

Avusturya-Macaristan İmparatoru tarafından yaptırılan  yapı  dönemin modern mimari örneklerinden biri. Başkent Budapeşte’de yer alan opera binasının yapımı 9 yıl sürmüş 1884 yılında tamamlanmış.

-Sidney Opera Binası

 20. yy’ın en ünlü yapılarından biri olan Sidney Opera Binası 2007 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklendi. Dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılara  ev sahipiliği yapan Opera Binası her yıl yaklaşık 4 milyon izleyiciye kapılarını açıyor.

-La Scala 

İtalya’nın Milano kentinde yer alan La Scala dünyaca ünlü opera binalarından birisidir. İlk kez 1778 yılında kapılarını açan opera binası günümüze kadar  pek çok önemli performansa ev sahipliği yapmıştır. Operaya ilginiz olsun olmasın Milano’ya yolunuz düşerse mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

-Bolşoy Tiyatrosu

Rus mimarisinin önde gelen örneklerinden biri olan Bolşoy Tiyatrosu 19. yy’dan bu yana çeşitli tadilat ve yenilemeler sonucu bugünkü görünümünü almıştır .Tasarımı ünlü mimar Joseph Bové tarafından yapılmıştır.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35