Anadolu ve Mezopotamya medeniyetlerinin  geçiş noktalarından biri olan Diyarbakır’ın geçmiş tarihi dokuz bin yıl öncesine dayanıyor. Köklü geçmişi sayesinde şehride muhteşem bir kültürel çeşitlilik hakim.

Bu topraklarda bir arada yaşayan  Araplar, Türkler,Ermeniler, Zazalar, Kürtler, Süryaniler ve Yahudiler Diyarbakır’ın  Mutfak Kültürü’nün gelişmesinde ve  zengin olmasında büyük bir rol oynamıştır.

Yemek çeşitliği ile zengin Diyarbakır’da  etli yemeklerin ağırlıklı olarak tüketildiğini söyleyebiliriz. Diyarbakır mutfağı  denilince akla ilk ciğer gelir. O zaman Diyabakır’ın ünlü ciğercilerine buyrun 

Diyarbakır’ın Ciğercileri

Ciğerci Zeki Usta

Diyarbakırlıların en sık gittiği mekanlar arasında ilk sıralarda Ciğerci Zeki Usta yer alıyor. Sabah kahvaltısında ciğer tüketen Diyarbakırlılar sabahın erken saatlerinde buraya geliyor. Ocak başında  ayak üstü  yiyebileceğiniz gibi kapalı alanında da oturabilirsiniz. Ciğer Lavaş yerine Pide ile servis ediliyor. 

Her gün saat 12:00–05:00 arası açık.

Umut Ciğercisi

Tadına doyamayacağınız ciğer yanında enfes soslu bir soğan yemek istiyorsanız   Umut Ciğercisini tavsiye ederim. Ciğerinizin yanında bakır kaplarda servis edilen bol köpüklü ayranın tadına bakmadan geçmeyin.

Ciğerci Remzi Usta

Remzi Usta’nın ciğeri ve yanında gelen ikramlıkların tadına doyamayacaksınız.

Kahvaltıda ciğer yemeye alışık değilseniz de öğlen saatlerinde Remzi  Usta’ya mutlaka uğrayın derim.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35