Slovenya’nın Tuna Nehri kıyısında konumlanan Bratislava, tarihi kültürel gezilerden hoşlanan tatilcilere hitap ediyor. Macaristan ve Avusturya’ya komşu olan şehir, günübirlik ziyaretçiler tarafından oldukça yoğun ilgi görüyor. Ancak şehrin tarihini ve kültürünü daha yakından tanımak, anlamak için daha fazla zaman ayırmalısınız.

Şehrin küçük olması ve önemli turistik noktaların belirli bir bölgede yoğunlaşması nedeniyle Bratislava’da gezi rotası oluşturmak oldukça kolay.
Yürüyerek gezebileceğiniz tarihi merkez dışında gezip görmek istediğiniz bir yer olursa, şehrin her noktasına uzanan toplu ulaşım ağını kullanabilirsiniz. Seyahatinizden önce sizler için hazırladığım ”Bratislava Gezi Rehberi ”yazımı mutlaka gözden geçirin.

Gezilecek yerler

Bratislava’ seyahatiniz için gezilecek yerler listesini sizler için hazırladım.

  • Bratislava Kalesi (Bratislava Castle); 9.yüzyılda,Kayalık bir tepenin üzerine inşa edilmiş. 1811 yılında yaşanan büyük yangın felaketinde büyük zarar gören kale, 2. Dünya Savaşı’ından sonra aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş.
  • St. Martin Katedrali (St. Martin’s Cathedral);Bratislava’nın en büyük dini yapısı olan katedral, geçmiş tarihlerde kralların taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmış. Çevresinde yer alan farklı mimari tazrdaki şapeller dikkat çekicidir. Aziz Stephen’ın tacının bir kopyası katedralin16 metre yüksekliğindeki kulesinin tepesinde yer alıyor.
  • Eski Şehir; Eski şehrin araç trafiğine kapalı olan sokaklarında yürürken insan tasviri heykelleri görebilisiniz. St. Martin Katedrali ve Bratislava Kalesi gibi tarihi yapılar bu bölgede yer alıyor. Kent kültürüne ait izleri Hlavne Meydanı’nda yakalayabilirsiniz.
  • (Most SNP & UFO Gözlem Kulesi); Ufo Gözlem Kulesi olarak adlandırılan bu yapıdan tüm şehri 360 derece izleyebilisiniz. Gün batımında eşsiz manzaraların keyfini çıkarabileceğiniz gibi içerisinde yer alan restoranda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.
  • Church of St. Elisabeth (Blue Church );1907-1908 tarihleri arasında Macar Ödön Lechner’in tasarımıyla inşa edilen kilisenin dış cephesinde, çinilerinde ve mozaiklerinde kullanılan renk göz kamaştırıyor. Kilisenin yan bölümü okul olarak kullanılıyor.
  • Grassalkovich Sarayı (Grassalkovich Palace); Solvakya’nın Beyaz Sarayı olarak adlandırılan yapı günümüzde Devlet başkanının resmi ofisisi olarak hizmet veriyor. Grassalkovich Sarayı (Grassalkovich Palace), ihtişamlı yapısı ile Eski merkezde Hodžovo Meydanı’nda yer alıyor.
  • Slovak Ulusal Tiyatro; yılında inşa edilen Slovak Ulusal Tiyatro binası eski ve yeni olmak üzere 2 sahnesi bulunuyor. konuklarını ağırlayan ulusal tiyatro Eski Kent sınırları içerisinde yer alan Neo-Rönesans stilindeki tarihi bina, Viyanalı mimarların tasarımıyla 1886’da inşa edilmiş.

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35