Aspendos Antik Tiyatrosu sadece tarihi bit yapı olarak değil aynı zamanda hikayesi ile de ilgi çekiyor. Antalya ya yolunuz düşerse bu görkemli yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Özellikle hikayesini öğrendikten sonra.

Aspendos kralının güzeller gizeli bir kızı varmış. Evlenme çağına gelen kızına hiç kimseyi layık görmezmiş. Bunun üzerine bir karar alarak ” Halkım , Aspendos için en yararlı şeyi yapan adayı kızım ile evlendireceğim.” diyerek kararını duyurur. Haberi duyan iki erkek kardeş hemen çalışmalarına başlar. Kardeşlerden biri dağ tepe aşarak şehre su gelmesini sağlayan bir su geçidi , diğeri ise antik bir tiyatro inşa eder.

Antik tiyatro , yapısı ve akustiği ile dikkat çekiciydi. Ancak Kral en çok su geçidinden etkilenmiş ve kızını da su geçidini inşa eden delikanlı ile evlendirmek istemiş. Tiyatroyu inşa eden diğer kardeş, bu duruma çok üzülmüş ve Kralı etkilemek için bir oyun düşünmüş. Kral, tiyatronun üst sıralarında dolaştığı sırada, sahnenin ortasından ”Kızını buranın mimarına vermelisin” diye fısıldamış. Fısıltıyı net bir şekilde duyan kral çok şaşırmış ve etkilenmiş. Düşünmüş taşınmış iki delikanlı arasında karar veremeyince, kızını, keskin bir kılıç ile ortadan ikiye bölmüş. Bir yarısını bir kardeşe, diğer yarısını da diğer kardeşe vermiş.

Nasıl gidilir?

Antalya’ya 50 km, Alanya’ya 94, Side’ye 35 km uzaklıkta yer alan Aspendos Antik Tiyatrosu Antalya’nın Serik ilçesinde bulunuyor. Günübirlik düzenlenen turlara katılabileceğiniz gibi kendi aracınızla da gidebilisiniz. Antalya Karayolu üzerinde 40. km ye vardığınızda, tabelayı gördüğünüz sapaktan girdiğinizde tiyatroya ulaşmış olursunuz.

Ziyaret Saatleri

Nisan-Ekim
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 19:00

Kasım-Mart
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 17:00


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35