19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başında Art Nouveau mimari akımı, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye damgasını vurmuş. Günümüzde bu mimari akımı yakından görebileceğimiz dünyanın en önemli kentlerinden biri. Cam ve demir gibi malzemelerin kullanımı ile yuvarlak hatlar ve organik şekiller pek çok tarihi yapıda gözlenebiliyor. Hotel Gellért, Budapeşte Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi, Gresham Palace, Budapeşte’de yer alan en etkileyici mimari yapılar arasında.

Gellért Hotel

1918 yılında hizmet vermeye başlayan görkemli Gellért Hotel, Art Nouveau tarzında inşa edilmiş. Ayrıca dünyaca ünlü Gellért Spa’yla aynı binayı paylaşmaktadır. Tesis, Gellért Tepesi’nin eteğinde,Tuna nehri kıyısında yer almaktadır.

Gresham Palace Budapest

1906 yılında Art Nouveau mimari tarzında inşa edilmiş Gresham Palace Hotel , 2004 yılında tamamen yenilenmiştir. Zincirli Köprü’nün karşısında özel bir konuma sahip olan Hotel ihtişamlı yapısı ile dikkat çekiyor.

Budapeşte Hayvanat Bahçesi

Budapeşte Hayvanat Bahçesi, dünya’nın en eski hayvanat bahçelerinden biri. Eğer vaktiniz varsa yarım gününüzü buraya ayırmanızı öneririm. Böylece hem Kornél Neuschloss ve Károly Kós’un elinden çıkmış Art Nouveau tarzındaki muhteşem binaları inceleyebilir, hem de her yeri rahat rahat gezebilirsiniz.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35