Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehri Üsküp Osmanlı’dan kalma tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile gezilecek pek çok yere sahip . Üsküp ortasından geçen Vardar nehri ile ikiye ayrılıyor. Bir tarafta müslümanların çoğunlukta olduğu eski tarihi şehir, diğer tarafta yeni yapıları ile daha modern bir kent. 600 yıl Osmanlı himayesinde kalan Üsküp eski tarihi dokusunu koruyor. Kalesi, eski camileri, hamamları ve eski çarşısı ile kendinizi Türkiye’de bir kasabada hissedebilirsiniz.

Eski Çarşı

Eski çarşının arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşırken, türkçe konuşan bir çok esnafa rastlayabilirsiniz. Kuyumcu, kumaş ve hediyelik eşya dükkanlarının yer aldığı bu tarihi çarşı otantik havası ile insanı büyülüyor.

Eski çarşı içinde dolaşırken , Üsküp’ün meşhur fasülyesi ve köftesinin tadına bakmadan geçmeyin. Güveçte özel baharatla pişirilen fasülyenin tadına doyamayacaksınız.Yanına beyaz lahana salatası ve köfte almayı unutmayın.

Meydan

Vardar’ın diğer tarafına geçtiğinizde kendinizi başka bir şehirde hissedebilirsiniz. İskender Bey heykelinin yer aldığı meydan, şehrin en kalabalık noktası. Yeni dönemde yapılan abartılı heykeller, fıskiyeli havuzlar şehrin siluetini oldukça değiştirmiş. Eski halini tercih ederdim. Meydanın çevresinde ve yukarı doğru uzanan cadde üzerinde, bir çok kafe ve restoran mevcut. Rahibe Tersa Anıt Evi yine bu cadde üzerinde yer alıyor.
Vizesiz 90 gün boyunca dolaşma hakkına sahipsiniz. Üsküp’e , iki havayolu şirketi her gün uçuş düzenliyor.
Hafta sonu için Üsküp güzel bir rota olabilir.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35