Sri Lanka, Hint Okyanusu’nda uzanan bir ada ülkesi. Bu tropik adada palmiyelerle kaplı kumsallarda huzuru bulacaksınız. Çok kültürlü yapıya sahip olan ülkede resmi dil Seylanca ve Tamilce. İngilizce de eğitim, ticaret gibi birçok alanda çokça kullanılmakta, yerlilerle anlaşmak çok da zor olmayacaktır. Birçok dine mensup insanı barındıran ülkenin %70’i Budist. Ülkedeki diğer yaygın inançlar ise Hinduizm ve İslam’dır.

Sri Lanka’da Ne Yapmalı?

1) Dünya’nın en inançlı ülkesi seçilmiş bu ülke de çok sayıda antik dönem tapınağıyla karşılacaksınız. Sri Lanka’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Polonnaruwa’yı, ülkenin en iyi korunmuş tapınaklarından olan Dambulla Tapınakları’nı görmeden olmaz.

2) Sri Lanka’nın en kutsal dağı kabul edilen Sri Pada (Adam’s Peak) Budistler için bir ibadet yeri. Burada Buda’nın ayak izinin olduğuna inanılır. Hindular, ayak izinin Shiva’ya ait olduğunu, Müslümanlar ise Hz. Adem’e ait olduğunu ileri sürer. Birçok insan kendi inançlarına göre bu yolculuğa çıkar. Yukarıya tırmanmak 2-3 saat sürebilir, ona göre kendinizi hazırlamakta fayda var.

3) Ülkenin benzersiz doğasında bir yolculuğa çıkmak isteyebilirsiniz. Birçok vahşi hayvanı milli parklarda görmeniz mümkün. Leopar, fil, timsah gibi hayvanları kendi doğalarında görmek güzel bir deneyim olacaktır.

4) Okaliptus ağaçları eşliğinde dağları, tünelleri aşmaya, bir tren yolculuğuna ne dersiniz? Kolombo – Kandy – Nanu Oya – Ella – Badulla rotasında giden trene bilet bulmak zor olabiliyor bunun için yolculuğa çıkmadan bir iki gün önce biletleri almayı ihmal etmeyin.

5) Gerçek hayatınıza dönmeden önce neden kendinize bir iyilik daha yapmayasınız? Ülke’de bir haftadan fazla kalacaksanız gider gitmez bir Ayurvedik terapisi deneyimleyin. Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlığınızı değiştirmenize yardımcı olacak rehberinizle yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Çok zamanınınız yoksa da Ayurvedik masajından yararlanabilirsiniz.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35