Kültürü anlamanın yollarından biridir. Tatları, kokuları anılarımızla ilişkilendiririz. Yemek bizim kim olduğumuzun bir parçası haline gelir.

Seyahat ederken de yerel lezzetleri denemek isteyeceksiniz fakat yemeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler olduğunu unutmayın. Eğer doğru şekilde hazırlanmazlarsa sizlere ciddi ölçüde zarar verebilecek ve bazı durumlarda ölüme neden olabilecek yiyeceklerin olduğunu hatırlatmakta fayda var.

FUGU

Yolunuz Japonya’ya düştüğünde Fugu olarak bilinen Balon Balığını denemek isteyebilirsiniz. Bu sevimli balık iyi eğitimli şefler tarafından uygun şekilde temizlenip hazırlanmadığından sizi anında öldürebilir. Ölümcül zehir balığın karaciğerinde ve iç organlarında bulunabilir. Çok sevilen bu balık her yıl 50 kişinin ölümüne sebep oluyor.

İzlanda’da ölümcül olsa da çok yaygın bir yiyecek var. Hatta bazen ulusal yemek olarak kabul edilir. Fermente edilmiş Yemek, toplumun bir parçasıdır. Her yemeğin ait olduğu kültürde özel bir yeri olduğunu bilmek önemlidir. Yemekler ve birkaç ay boyunca kurumaya bırakılan bir köpek balığıdır; Hákarl. Hákarl’ı yapmak için kullanılan köpek balığı türünün böbrekleri ve idrar yolları bulunmaz bu nedenle toksik atıklar cilt ve et tarafından emilir. Eğer et öldürüldükten hemen sonra yenilirse ölümcül olur.

Casu Marzu, Sardinya kentinde yapılan bu koyun peyniri açıkta fermente olmaya bırakılıyor. Fermente olmasını sağlayan şey, sinek larvaları. Peynir içinde larvalar varken yeniliyor. Bu da bulantı, kusma, ishal gibi rahatsızlıklara sebep olurken, ölü larvalar bağırsak çeperine zarar verebiliyor. Casu Marzu AB’de yasa dışı olduğundan İtalya’da karaborsada satılıyor.

Aramızda midye sevenler oldukça fazla. Uzakdoğu’ya gittiğinizde dikkat etmeniz gereken bir midye türü var. Adını kanla kaplı gibi görünmesinden alan Blood Clam’in güzel görüntüsü sizi aldatmasın. Çeşitli bakteri ve virüslere ev sahipliği yapan bu midyeler yeterince kaynatılmazsa hepatit A, tifo ve dizanteri gibi ölümcül hastalıklara yol açar.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35