Odessa,Ukrayna’nın güneybatısında yer alan kültürel ve sanatsal bir çok yapıyı içinde bulunduran önemli bir turizm şehridir.Karadeniz kıyısında en büyük ticari Limana sahiptir. Odessa bir çok millete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden şehirde farklı tarzları bir arada görmeniz mümkün. Odessa tarihi ve eğlenceli gece hayat ile yerli yabancı bir çok turistin ilgisini çekiyor. Gidilecek önemli noktaların bir kısmını sizler için paylaşıyorum.

Odessa Opera Binası

Avrupa’nın en güzel opera binaları arasında yer alır. 1873 te yakılan bina Fellner ve Helmer tarafından neo- barok tarzında yeniden inşa edilmiş . 1887 yılında faaliyete geçen opera binası mükemmel bir akustiğe sahip .

Odessa Yeraltı Mezarları

Dünyanın en büyük yeraltı mezarlığı Odessa şehrinin tam altında yer alıyor. Günümüzde sadece küçük bir bölümü müze olarak hizmet veriyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında yerel partizanların bu labirentleri saklanmak için kullandıkları biliniyor.

Potemkin Merdivenleri

Şehir merkezinden limana doğru inen merdivenler uzunluğu ve genişliği ile dikkat çekiyor. 142 metre uzunluğunda olup 192 basamaktan oluşuyor. Merdivenlerden aşağı inerken Odesa Limanı ve Karadeniz’in muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Puşkin Müzesi

Rus şair ve yazar Alexander Puşkin’in kitap ve eserlerinin sergilendiği müze, gezilecek önemli yerler arasında. Rusya’dan sürgün edildikten sonra yaşadığı bu bina 1823 yılında müzeye dönüştürülmüş. Şehre gelen edebiyat meraklılarının uğrak noktası.

Odesa Şehir Bahçesi

Odessa da bir çok park ve bahçe bulunuyor. Odessa şehir bahçesi 1803 yılında felix ve Ribas tarafından yaptırılmış. yüzyıllık ağaçların, rengarenk çiçeklerin ve fıskıyeli havuzların olduğu bu harika bahçeye uğramadan geçmeyin .


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35