Yüksek bir tepe de 1400’lü yıllarda İnkalar tarafından inşa edilen bir yer var. Etkileyici bu yer İspanyol istilası sonrası İnkalıların arkalarında bıraktıkları yerlerden biri; adı Machu Pichu. Harabelerde birçok hikaye gizli. Neden inşa edildiği ve terk edildiği hakkında sadece teoriler bulunuyor. Mühendislik harikası bu anıtın bu kadar karmaşık bir teknikle yapılması arkeologları şaşkına çeviriyor.

Machu Picchu toplamda iki bölümden oluşuyor. Evlerin, tapınakların ve sarayın olduğu şehir bölümü ve tarımın yapıldığı bölüm. Machu Pichu İspanyol istilasına uğramamış, Cusco şehrine oldukça yakın olmasına rağmen büyük ihtimalle bulamamışlar. Buranın ne amaçla kullanıldığı tam olarak bilinmiyor fakat arkeolojik buluntular, yerel halk efsaneleri ve tarihi kayıtların birleşmesiyle birkaç teori ortaya çıkıyor.

Kadın mumyalar

Bulunan kadın mumyalar Güneş Bakireleri efsanesinin nedeni olabilir miydi? Kızlar, çocuklar veya savaş esirleri yeni bir imparatorun başa geçmesi sonucu veya salgın bir hastalığın olması, deprem gibi önemli olaylarda tanrılara kurban edilirdi. Burası dini bir merkez olarak kullanılıyor olabilirdi. Buranın bir yönetim merkezi olabileceği de düşünülüyor. O günlerde stratejik açıdan iyi bir konumda olabilir ve düşman kabileleri görmekte kolaylık sağlayan bir yer olabilirdi. Bir diğer teori ise Machu Pichu’nun o dönemin hükümdarının kendi özel mülk alanı olabileceği yönünde. Peki burası neden terk edildi? Terk edildiğini buranın hiç bulunamamasından ve kalıntıların arasında değerli hiçbir eşyanın olmamasından anlıyoruz. İnkalar İspanyolların orayı istila etmesinden korktuğundan şehri terketmiş olabilir. İspanyolların ülkeyi istilası nedeniyle ticaret yollarının tehlikeli olması sebebiyle beslenme sıkıntısı çekmiş olabileceklerinden de terk etmiş olabilirler.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35