Eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşan Bosna Hersek, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alıyor. Yaşanan kanlı savaşın üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen ülkede hala savaşın izlerini görmeniz mümkün. Farklı etnik kültürlerin bir arada yaşadığı ülkede Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça olmak üzere üç anadil kullanılıyor.

Son yıllarda, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve lezzetli yemekleri ile turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Osmanlı mimarisinin eşsiz örnekleri ile kendinizi Türkiye’de hissedebilirsiniz.

10 Adımda Saraybosna

Başkent Saraybosna, Miljacka nehrinin ortadan geçmesi ile ikiye ayrılmıştır.Bir çok doğal güzelliği ve tarihi yapıyı içeren bu güzel şehir görülmeye değer yerler arasında. Programınızda Saraybosna seyahati varsa sizin için sıraladığım bu önemli noktaları mutlaka ziyaret edin.

  1. Merkezde bulunan Sönmeyen Ateş Anıtı İkinci Dünya Savaşı’nda ölenler adına yaptırılmıştır. Gece gündüz hiç sönmeden yanmaya devam bu ateş anıtını görmeden geçmeyin.
  2. Savaş zamanında inşa edilen Umut Köprüsü görülmesi gereken yerler arasında.
  3. Geçmişte ve günümüzde alışverişlerin yapıldığı bu alanana Başçarşı deniyor. Bakırcılar, kuyumcular ve küçük restoranların bulunduğu bu tarihi çarşıda alışveriş yapıp kahve molası verebilirsiniz.
  4. 18. yüzyılda Hacı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan sebilden su içip fotoğraf çektirebilirsiniz. Saraybosna’nın önemli simgeleri arasında yer alıyor.
  5. Saraybosna’nın milli kütüphanesi Vijacnica 19 yy da belediye binası olarak inşa edilmiş İkinci Dünya Savaşından sonra da Milli Kütüphane dönüştürülmüş. 1992 yılında Sırp Çetnik grupların açtığı ateş sonucu çıkan yangında çok sayıda eser kül olmuştur.
  6. Ferhadiye Caddesi Saraybosna’nın araç trafiğine kapalı en hareketli caddesidir. Cadde boyunca sıralanan mağazalardan alışveriş yapabilir kafelerinde oturup kalabalığı seyredebilirsiniz.
  7. Kutsal Katedral Avrupa’daki pek çok şehirde olduğu gibi Saraybosna’da da mevcut. Her zaman açık olmuyor ama yinede şansınızı deneyip kapısını yoklamanızda fayda var. Savaşın izleri diğer bir çok binada olduğu gibi katedralin duvarlarında görmeniz mümkün.
  8. Pjaca markale, şehrin sebze meyve ve çeşitli ürünlerin satıldığı bu pazarın acı bir hikayesi var. 1992 yıllarında yaşanan çatışmalarda, çetnik grupların açtığı ateş sonucu 102 kişi hayatını kaybetmişti. Pazar duvarlarında ölen kişilerin isimleri hala yazılı duruyor.
  9. Sancak Gazi Hüsrev Begaova Saraybosna için büyük hizmetler sunmuş eski dönem sancak beylerindendir. Bölgede vakıf kurarak , camiler,çeşmeler ve köprüler yaptırmıştır. Başçarşı’nın sonunda bulunan Begova Cami ve altında bulunan bedesten gezilecek yerler arasındadır .
  10. Bosna Hersek’in kurucusu Aliya İzzet Begoviç savaş kahramanlarıyla beraber bu mezarlıkta yatıyor. Kendisi için bir anıt mezar istemeyen Begoviç diğer kahramanlar ile aynı yerde olmayı vasi etmiş.

Saraybosna’da keşfedeceğiniz daha pek çok yer bulabilirsiniz. Bu tarihi Balkan şehri’ne bir kaç gün ayırıp gezmek isterseniz uygun fiyata uçak bileti bulmanız mümkün.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ucuzucakb...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ucuzucakbileti/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35